Dnes je 30.05.2020 a svátek má Ferdinand. Popřejte vše nejlepší!
registrace / login
  úvodní strana
  základní údaje 
  městský úřad 
  zdravotnictví 
  literární osobnosti 
  kultura 
  kunštátský zpravodaj 
  vyhlášky 
  sportovní akce 
  historie města 
  křížky na Kunštátsku 
  historie hrnčířství 
  hrnčířský jarmark 
  fotogalerie 
  kniha návštěv 
  diskuzní fórum 
  inzertní anonce ZDARMA
  vaše fotografie 
  přidej fotografii 
  registrace
  ztráta hesla 
  amatérské fotografie !
  napsali onás
  hasiči SDH Sychotín
  právní služby
  služby / firmy
  úřední deska
  pochod krále Jiřího 2010 


  nabízím ... 
-> Velká finanční půjčka od 40 000 do 60,000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou. Jasná a srozumitelná smlouva, jasné dodací podmínky. Ke každé žádosti přistupuji samostatně, což umožňuje téměř všem žadatelům získat tuto půjčku. Několik minut po odeslání vaší žádosti víte, zda vám mohu tuto půjčku poskytnout. Pro více informací napište na email:kdfin11@gmail.com Více zde ...  anketní otázka
Co říkáte na skladbu programu 20. ročníku Jarmarku
Nejlepší v historii (1757)

Výborná (974)

Jde to (1094)

Dobrá (1048)

Nic moc (1027)

Špatná (1059)

Nejhorší v historii (3129)


Celkem hlasů: 10082
Datum: 10.09.2012
výsledky starších anket


  vaše fotografie
Holky

známka (5.50)
hodnoť další fotografie  statistiky serveru
  reklama

Lubomír Chytrý, daňový poradce evidenční číslo 3625, nabízí své služby v následujících oblastech:
Zahradní 322, 679 72 Kunštát
Tel.: 607 773 607
Email: chytry.lubomir@tiscali.cz
nabízí následující služby:
- daňové poradenství
- zpracování daňových přiznání a hlášení
- daňové kontroly, jejich příprava a minimalizace vzniklých pokut a penále
- zastupování při jednáních se správcem daně
- vedení účetnictví
- poradenství v oblasti účetnictví
- zpracování mzdové agendy

 

Výroba Kunštátské keramiky stojí kvůli nejasnostem s dědictvím

ČT z 12.1.2011


Najde se kupec? Na této otázce už téměř půl roku závisí osud proslulé Kunštátské keramiky. Hrnčířské kruhy se v dílně zastavily loni 1. července, dva měsíce po náhlé smrti majitele ochranné známky Luboše Sedláka. Zájemce o obnovení výroby keramiky pod tradiční značkou KK i převzetí galerie Moravia Art se sice přihlásil, veškerá jednání ale uvízla na zdlouhavém dědickém řízení.

Poslední kusy tradiční Kunštátské keramiky ze skladových zásob rychle mizí. Zda je brzy doplní nové výrobky, zatím není jasné. Prodejní galerie v Halasově ulici je zavřená od konce prosince.

"Doufáme, že pokud se záležitosti ohledně dědického řízení konečně vyřeší, výroba by se mohla znovu rozjet do dvou měsíců," slíbila manželka zesnulého Luboše Sedláka. Zájemce si kromě dílny chce koupit i ochrannou známku a pokračovat ve výrobě keramiky pod zavedenou značkou. Dvaceti lidem, kteří po zastavení výroby zůstali bez práce, tak svítá naděje, že se do zaměstnání budou moci brzy vrátit.


Obyčejná a Kunštátská keramika? To je jako železo versus ocel

Výroba proslulé Kunštátské keramiky se rozběhla v roce 1882 v dílně Františka Brablece. Kořeny tohoto řemesla v Kunštátě však sahají mnohem hlouběji. "Jeho počátky souvisejí přímo se vznikem města. Můžeme je tedy datovat už do 13. století," řekl kastelán kunštátského zámku a znalec místní historie Radim Štěpán. Vznik hrnčířského řemesla umožnily příznivé přírodní podmínky. "V okolí Kunštátu jsou bohatá ložiska jílu. Dříve v některých místech vystupovala až na povrch. Místní zemědělci ho začali zpracovávat, hrnčířstvím se bavili hlavně v zimě," doplnil Štěpán. Hrnčířský cech v Kunštátě vznikl na přelomu 18. a 19. století. Kromě řemeslnické dílny v Kunštátě donedávna působil také závod Keramika Kunštát, jehož výrobky ale nebyly tak umělecké.

Čím je Kunštátská keramika jedinečná? "Je to takzvaná kamenina. František Brablec začal keramiku pálit na více než tisíc stupňů Celsia. Díky tomu je velmi odolná a vhodná pro použití také v kuchyni," vysvětlil keramik Milan Růžička. "Srovnávat Kunštátskou keramiku s obyčejnou je jako srovnávat obyčejné železo s ocelí. Je pevná, ale přitom křehká," dodal s úsměvem. Důraz řemeslník kladl na klasickou ruční práci na hrnčířském kruhu. Keramika má díky tomu specifický, obtížně napodobitelný vzhled a rozmanité tvary.


Svá výrobní tajemství Sedlák nikomu neprozradil

Luboš Sedlák stál v čele keramičky od osmdesátých let, kdy ji převzal po známém designerovi Jiřím Kemrovi, do loňského dubna. Za tu dobu si nevychoval žádného nástupce.

"Mnohé výrobní postupy bohužel ovládal jen on. Bude těžké na ně navázat," podotkl kastelán Štěpán. Sedlákovou specialitou byly například hrnečky s režným proužkem vyrobené rovněž technikou přepalování. Všechny tyto hrnečky mají bílou glazuru, ze které vystupuje hliněný proužek.

Pokud by se novému majiteli nepodařilo tradiční výrobu znovu nastartovat, byla by to pro město obrovská ztráta. Rodina Luboše Sedláka ale stále trvá na tom, že výroba nebyla ukončena, nýbrž pouze pozastavena.


Historik Radim Štěpán:

"Kdyby výroba tradiční keramiky v Kunštátě skončila, byla by to pro město obrovská ztráta. Navázat na Sedlákovy výrobní postupy ale nebude snadné."
Zdroj: www.ct24.cz


 
   Komentáře k příspěvku
přidej komentář


  novinky
E-shop zaměřený na stříbro a stříbrné šperky, nabízíme také ocelové šperky a bižuterii. Stříbro, ocel, bižuterie a minerály. Stříbrné prsteny, řetízky, náramky, naušnice, přívěsky, náhrdelníky, celé dárkové soupravy a další stříbrné šperky


  městský úřad
Městský úřad Kunštát,
nám. Krále Jiřího 106, 679 72,
tel.: 516 462 343,
fax.: 516 462 172
oficiální www města
úřední deska  nejnovější v diskuzi
Alexander Castro - 81.171.71.177 - Jaka jest twoja sytuacja * Potrzebujesz 100% finansowania * Nie mogę zweryfikować dochodu * Nie mogę zweryfikować zatrudnienia * Ostatnio samozatrudniony * Windykacje bankructw * Emisje kredytowe * Rozliczenie zakumulowanych rachunków * Osobisty projekt inwestycyjny lub firmowy projekt inwestycyjny e.t.c.
Złóż wniosek o szybką i wygodną pożyczkę na spłatę rachunków i długów, załóż nową firmę lub refinansuj swoje projekty i rozwijaj swoją działalność w tym roku 2020 według najniższej stopy procentowej.
Obecnie staramy się inwestować w każdą dobrą, zyskowną firmę, proszę przedstawić tylko realne pomysły biznesowe. Jeśli masz jakieś projekty, które wymagają finansowania, uprzejmie zwróć się do mnie z biznesplanem, a także jeśli uznamy, że Twoja firma jest warta inwestycji, skontaktujemy się z Tobą niezwłocznie. Aby uzyskać więcej informacji skontaktuj się z nami:
asdaservices24@gmail.com
mata.meritiana@gmail.com
 WhatsApp +17042750147
telefon komórkowy +441865922067

Dzięki i Boże błogosławieństwa.
Více naleznete zde  nové témata v diskuzi
(1) Jan - kustatska historie
(0) pavluska - Jan Tenora: D?jiny m?ste?ka Kunštátu online!
(2) FBK Predators Kunštát - Vít?z 3.Amatérské florbalové ligy
(3) ropucha - sekání a pálení trávy
Více naleznete zde  předpověď počasí
  
více zde ...  zajímavé odkazy
Jeskyně Blanických rytířů
Obce Nýrov
Vše o silnicích
Dopravní spojení v ČR
Hledej obce
Počasí v ČR
Řeky v ČR
Živnostenský rejstřík
Google - hledání v internetu
Krajska správa
Dovolená na poslední chvíli
Tvorba www stránek
Pronájem e-shopů

Copyright 2003 - 2004 Kunstat.cz & Kunstat.net Všechna práva vyhrazena by Kunstat.cz. Optimalizováno pro MS Internet Explorer 6.xx.
Dopuručené rozlišení 1024x758 bodů a více. Vytvořil Pavel Simon & Zbyněk Velecký.